Chovatelská stanice tibetských španělů

"from South-Western Bohemia"


Jsme členem Klubu chovatelů tibetských španělů v ČR a naše chovatelská stanice je registrovaná u Českomoravské kynologické unie (která je členem FCI/Fédération Cynologique Internationale). Náš chov se řídí standardy plemene stanovenými FCI pro chov tibetského španěla.

Hlavní filozofií našeho chovu tibetských španělů je odchovat kvalitní štěňátka s průkazem původu (dále jen PP).

PRŮKAZ PŮVODU PSA

Jaký má tedy PP smysl a význam pro zájemce o štěňátko (ať už chcete tibíska „jen“ jako mazlíčka, nebo se chcete účastnit výstav či založit vlastní chov).

PP je vlastně psí „občanský průkaz“, který dokládá původ Vašeho psího kamaráda. Tzn. v průkazu původu má Vaše štěňátko zaznamenány předky po obou svých rodičích. PP je tedy zárukou čistokrevného chovu (máte jistotu, že z pořízeného štěňátka vyroste tibetský španěl, který bude mít exteriérové vlastnosti a povahové rysy typické pro tibetského španěla. Chovatelé se díky PP dozvědí bohaté informace o původu zvířete, které jim umožní určit další směr jejich chovu. Dále Vám PP dává určitou záruku zdravého zvířete, neboť Vaše štěňátko je potomkem uchovněných jedinců, kteří prošli a opakovaně prochází veterinárními vyšetřeními vylučujícími uchovnění zvířete, u kterého je riziko přenosu dědičných chorob na potomky. (např. PRA).

POZOR! Na internetu jsou však k mání i štěňátka bez PP, ať už od neregistrovaných drobných chovatelů či z neregistrovaných velkochovů, které se snaží vyprodukovat co největší množství štěňat bez ohledu na kvalitu zvířete. Přitom tato štěňátka bývají nabízena za nemalé peníze. Pořízením si štěňátka bez PP vlastně nový majitel kupuje zajíce v pytli. I když máte zájem „jen“ o mazlíčka, určitě se vyplatí si pořídit čistokrevné štěňátko s jasným původem. Konec konců nejeden majitel „mazlíčka“ se později rozhodl účastnit výstav či založit si vlastní chov – no, a to bez průkazu původu psa bohužel už není nikdy možné…

Průkaz původu psa Vás nezavazuje k žádným povinnostem, či závazkům!

Hodně štěstí při vybírání nového psího kamaráda!